Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pliniusz Starszy o hipopotamach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hipopotam na rzymskiej mozaice
Hipopotam na rzymskiej mozaice | Zdjęcie: Marie-Lan Nguyen via Wikimedia Commons

Jak czytamy w przekazie Pliniusza Starszego, egipska rzeka Nil rodzi duże stworzenia, wśród których wymienia on hipopotamy. Jak twierdzi rzymski badacz skóra zwierzęcia jest bardzo wytrzymała i wykorzystywana jest do tworzenia tarcz oraz hełmów. Jednak kiedy skóra zostanie odpowiednio nasączona, jej wytrzymałość maleje.

Pliniusz twierdzi, że hipopotamy zajadają się zbożem, a na pole wchodzą tyłem, po to aby, w przypadku zasadzki, ewentualnie móc szybko uciec.

Inną ciekawą informacją jaką podaje Rzymianin jest „fakt”, że hipopotamy umieją same sobie spuszczać krew z żył. I tak, kiedy zwierzę staje się zbyt masywne i ciężkie, schodzi ono na brzeg rzeki, gdzie szuka wystarczająco ostrej trzciny, na którą nabija się udem i przebija żyłę. Po spuszczeniu krwi dochodzi do odprężenia ciała, a hipopotam zakrywa ranę błotem.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, VIII.39-40

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów