Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pochodzenie Brutusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Juniusz Brutus
Marek Juniusz Brutus

Utarło się w mawiać potocznie, że zabójcami Cezara są Kasjusz i Brutus. Brutus to przydomek gałęzi rodu Juniuszów (Iunii). Juniusze byli rodem, z którego wywodzili się jeszcze królowie Rzymu. Synem siostry ostatniego króla Rzymu Tarkwiniusza Pysznego (Superbus) był niejaki Lucjusz Juniusz zwany Brutusem. Po łacinie „brutus” znaczy tyle co „tępy, głupi, głupkowaty”.

Lucjusz Juniusz, aby nie zginąć z ręki krwawego władcy udawał początkowo upośledzenie umysłowe (stąd przydomek rodu – Brutus), a następnie wygnał wraz z ludem władcę i został pierwszym konsulem.

Źródła wykorzystane
  • na podstawie przypisów w Żywocie Augusta Mikołaja z Damaszka do paragrafu 19, wg Tytusa Liwiusza, Ab urbe..., I 56-60

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów