Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podstawa pod misę ofiarną

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Podstawa pod misę ofiarną
Podstawa pod misę ofiarną | Zdjęcie: Michał Kubicz

Zdjęcie przedstawia podstawę pod misę ofiarną (foculus), która posiadała mechanizm do rozkładania. Obiekt powstał w II wieku n.e. na terenie cesarstwa rzymskiego, a odkryty został w jednym z germańskich grobów w Zakrzowie, w południowo-zachodniej Polsce. Obiekt znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Przypuszcza się, że podstawa została zrabowana w trakcie jednego z najazdów barbarzyńców na Imperium Rzymskie. Przedmiot posiada stempel mówiący, że wykonawcą był niejaki Awitus.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów