Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podziemna część Aqua Traiana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Podziemna część Aqua Traiana
Podziemna część Aqua Traiana

Zdjęcie ukazuje podziemną część Aqua Traiana, które transportowało wodę z podziemnego źródła, znajdującego się pod opuszczonym XIII-wiecznym kościółkiem na brzegu jeziora Bracciano.

Woda, przesączająca się przez podłoże wulkaniczne, była zbierana w podziemnych grotach i komorach, a następnie prowadzona podziemnym akweduktem. Ściany tunelu pokryte są płytkami położonymi w technice dekoracyjnej – opus reticulatum, czyli ułożonych w kształcie rombów. Celem stosowania takiej techniki było zwłaszcza wzmocnienie ścian podziemnego akweduktu.

Aqua Traiana transportował wodę źródlaną z obszaru północnego Lazio i południowej Toskanii (ówczesna Etruria) do Janikulum (odległość około 40 km). Zapewniał wodę pitną dla ludności, jak i zaopatrywał łaźnie i inne budowle użyteczności publicznej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów