Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Podziemna część Aqua Traiana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Podziemna część Aqua Traiana
Podziemna część Aqua Traiana

Zdjęcie ukazuje podziemną część Aqua Traiana, które transportowało wodę z podziemnego źródła, znajdującego się pod opuszczonym XIII-wiecznym kościółkiem na brzegu jeziora Bracciano.

Woda, przesączająca się przez podłoże wulkaniczne, była zbierana w podziemnych grotach i komorach, a następnie prowadzona podziemnym akweduktem. Ściany tunelu pokryte są płytkami położonymi w technice dekoracyjnej – opus reticulatum, czyli ułożonych w kształcie rombów. Celem stosowania takiej techniki było zwłaszcza wzmocnienie ścian podziemnego akweduktu.

Aqua Traiana transportował wodę źródlaną z obszaru północnego Lazio i południowej Toskanii (ówczesna Etruria) do Janikulum (odległość około 40 km). Zapewniał wodę pitną dla ludności, jak i zaopatrywał łaźnie i inne budowle użyteczności publicznej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów