Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Południowa agora w Afrodyzji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Południowa agora w Afrodyzji
Południowa agora w Afrodyzji

Południowa agora małego miasta Afrodyzja (zachodnia Turcja), była jedną z dwóch publicznych przestrzeni w mieście. Agora powstała w I wieku n.e. i dotychczas była postrzegana za miejsce handlu i targu. Jednak najnowsze badania archeologiczne udowodniły, że przestrzeń ta służyła za park, z monumentalną fontanną, basenem, promenadą.

Miejsce przeznaczone było do odpoczynku i relaksu. Mieszkańcy mogli skorzystać z m.in. basenu o długości 175 metrów na 25 metrów szerokości. Wokół niego znajdowały się liczne marmurowe ławeczki, gdzie co na niektórych można było pograć w gry „planszowe”, oraz drzewa palmowe, które pełniły rolę nie tylko dekoracyjną, ale i pozwalały schronić się przed natarczywym słońcem. Palmy ściągano na miejsce z południowo-zachodniej Azji Mniejszej.

Ten publiczny park, o powierzchni 3, 7 akra był niezwykle drogi w wybudowaniu i utrzymaniu. Z pewnością nad pielęgnacją tego miejsca pracowała grupa ogrodników i sprzątaczy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów