Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Południowa agora w Afrodyzji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Południowa agora w Afrodyzji
Południowa agora w Afrodyzji

Południowa agora małego miasta Afrodyzja (zachodnia Turcja), była jedną z dwóch publicznych przestrzeni w mieście. Agora powstała w I wieku n.e. i dotychczas była postrzegana za miejsce handlu i targu. Jednak najnowsze badania archeologiczne udowodniły, że przestrzeń ta służyła za park, z monumentalną fontanną, basenem, promenadą.

Miejsce przeznaczone było do odpoczynku i relaksu. Mieszkańcy mogli skorzystać z m.in. basenu o długości 175 metrów na 25 metrów szerokości. Wokół niego znajdowały się liczne marmurowe ławeczki, gdzie co na niektórych można było pograć w gry „planszowe”, oraz drzewa palmowe, które pełniły rolę nie tylko dekoracyjną, ale i pozwalały schronić się przed natarczywym słońcem. Palmy ściągano na miejsce z południowo-zachodniej Azji Mniejszej.

Ten publiczny park, o powierzchni 3, 7 akra był niezwykle drogi w wybudowaniu i utrzymaniu. Z pewnością nad pielęgnacją tego miejsca pracowała grupa ogrodników i sprzątaczy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów