Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ponad 12 tys. wraków na dnie Morza Śródziemnego

Wrak rzymski
ANSA

Ponad 12 tysięcy wraków znaleziono na dnie Morza Śródziemnego z okresu od około III wieku p.n.e. do II n.e.; znacznie więcej niż z następnego tysiąclecia. Ta różnica wynika nie z faktu, że poprawiły się umiejętności żeglarskie, a raczej spadł dobrobyt mieszkańców, a przez to stracił na znaczeniu handel morski.

Potwierdzeniem obniżenia się poziomu życia jest to, że we wrakach antycznych znajduje się więcej szkieletów udomowionego bydła, niż w znaleziskach datowanych na średniowiecze.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów