Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie Agrypiny Młodszej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Agrypina Młodsza
Agrypina Młodsza

Popiersie Agrypiny Młodszej (ok. 15-59 n.e.),  córki Germanika – znakomitego wodza rzymskiego i Agrypiny Starszej – kobiety energicznej i dzielnej. Żona cesarza Klaudiusza i matka Nerona.

Agrypina była czwartą żoną Klaudiusza. Wszystkie poprzednie związki nie były udane; zwłaszcza ostatnie małżeństwo z Messaliną podłamało cesarza. Po śmierci Messaliny załamany cesarz nie myślał o ponowny małżeństwie. Jednak za namową swoich podwładnych, Klaudiusz zmienił swoje stanowisko. Ostatecznie wybór padł na Agrypinę, zapewne ze względów politycznych oraz pod presją senatu. Tacyt i Swetoniusz twierdzili, że Agrypina po prostu uwiodła Klaudiusza i miała na niego od początku ogromny wpływ.

To za jej sprawą otruto Klaudiusza, dzięki czemu tron objął jej syn, a nie rodzony potomek Klaudiusza – Brytanik. Silna pozycja Agrypiny stopniowo przeszkadzała Neronowi, który kazał zabić matkę.

Biografia Agrypiny Młodszej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów