Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie Agryppy Postumusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Agryppy Postumusa
Popiersie Agryppy Postumusa | Autor: Mbzt, 2012 / Na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Popiersie Agryppy Postumusa, które prawdopodobnie znajduje się w Luwrze i powstało około 4 roku n.e. Agryppa (12 p.n.e. – 14 n.e.) urodził się jako Marek Wipsaniusz Agryppa Postumus i był synem Marka Agryppy – słynnego wodza Oktawiana Augusta – oraz Julii, córki cesarza.

Swój przydomek Postumus, który oznacza „Pogrobowiec”, zawdzięczał faktowi, że urodził się po śmierci ojca (12 p.n.e.).

Po śmierci starszych braci Lucjusza oraz Gajusza Cezara, także został adoptowany przez cesarza i był brany – wraz z Tyberiuszem – pod uwagę przy obsadzeniu tronu po śmierci władcy.

Według Swetoniusza nie miał sprawiać najlepszego wrażenia i uważany był raczej za obłąkanego. Z czasem jego rywalizacja o władzę z Tyberiuszem doprowadziła do jego uwięzienia na wysepce Planazja, by po śmierci Augusta zostać zgładzonym.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów