Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie cesarza Filipa Araba

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Filip Arab
Filip Arab

Marmurowe popiersie ukazujące cesarza rzymskiego Filipa Araba – panującego w latach 244-249 n.e.

W lutym 244 roku n.e. rzymska armia prowadziła nieskuteczne działania wojenne z Persją, na jej terytorium. Nieoczekiwanie w tym czasie zmarł także cesarz Gordian III. W obliczu ciężkiej sytuacji niezbędnym było jak najszybsze wybranie nowego władcy. Insygnia cesarskie zgodził się objąć jeden z ważniejszych dowódców rzymskich – Filip Arab.

Znajdując się niebezpiecznej sytuacji, Filip zdecydował się nawiązać szybki i niekorzystny pokój, tak aby uratować i wyprowadzić armię z wrogiego terytorium. W trakcie jego rządów obchodzono tysiąclecie istnienia Rzymu, a jego samego uważano za przychylnego chrześcijanom, co sugerowało że mógł nawet przyjąć wiarę.

Ostatecznie Filip I Arab został obalony przez następcę – Decjusza.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów