Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie cesarza Filipa Araba

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Filip Arab
Filip Arab

Marmurowe popiersie ukazujące cesarza rzymskiego Filipa Araba – panującego w latach 244-249 n.e.

W lutym 244 roku n.e. rzymska armia prowadziła nieskuteczne działania wojenne z Persją, na jej terytorium. Nieoczekiwanie w tym czasie zmarł także cesarz Gordian III. W obliczu ciężkiej sytuacji niezbędnym było jak najszybsze wybranie nowego władcy. Insygnia cesarskie zgodził się objąć jeden z ważniejszych dowódców rzymskich – Filip Arab.

Znajdując się niebezpiecznej sytuacji, Filip zdecydował się nawiązać szybki i niekorzystny pokój, tak aby uratować i wyprowadzić armię z wrogiego terytorium. W trakcie jego rządów obchodzono tysiąclecie istnienia Rzymu, a jego samego uważano za przychylnego chrześcijanom, co sugerowało że mógł nawet przyjąć wiarę.

Ostatecznie Filip I Arab został obalony przez następcę – Decjusza.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów