Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie cesarza Tacyta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz rzymski Tacyt
Cesarz rzymski Tacyt

Popiersie rzymskiego cesarza Tacyta, który panował w latach 275-276 n.e. Rzymianin został wybrany na następcę tronu – po zmarłym i lubiany przez wojsko Aurelianie – w wieku 75 lat.

Wcześniej panował czas „bezkrólewia” i zapewne to wdowa po Aurelianie – Ulpia Severina – podejmował decyzje w kraju, do wyboru Tacyta. Tacyt otrzymał purpurę z rąk Senatu – był to ostatni taki wybór władcy w antycznym Rzymie.

Tacyt nie cieszył się dużym poważaniem wojska (które w III wieku odgrywało główną rolę przy wyborze władców), jednak jego osoba została zatwierdzona. Prowadził walki z Gotami, Alanami i Herulami – stąd przydomek Gothicus Maximus.

Zgodnie z przekazami kilku źródeł (Aureliusza Wiktora, Eutropiusza czy „Historii Augusta”) cesarz zmarł z powodu gorączki. Pojawiły się także pogłoski, jakoby został zamordowany.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów