Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie cesarza Tacyta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz rzymski Tacyt
Cesarz rzymski Tacyt

Popiersie rzymskiego cesarza Tacyta, który panował w latach 275-276 n.e. Rzymianin został wybrany na następcę tronu – po zmarłym i lubiany przez wojsko Aurelianie – w wieku 75 lat.

Wcześniej panował czas „bezkrólewia” i zapewne to wdowa po Aurelianie – Ulpia Severina – podejmował decyzje w kraju, do wyboru Tacyta. Tacyt otrzymał purpurę z rąk Senatu – był to ostatni taki wybór władcy w antycznym Rzymie.

Tacyt nie cieszył się dużym poważaniem wojska (które w III wieku odgrywało główną rolę przy wyborze władców), jednak jego osoba została zatwierdzona. Prowadził walki z Gotami, Alanami i Herulami – stąd przydomek Gothicus Maximus.

Zgodnie z przekazami kilku źródeł (Aureliusza Wiktora, Eutropiusza czy „Historii Augusta”) cesarz zmarł z powodu gorączki. Pojawiły się także pogłoski, jakoby został zamordowany.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów