Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie Ptolemeusza z Mauretanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Ptolemeusza z Mauretanii
Popiersie Ptolemeusza z Mauretanii

Rzymskie marmurowe popiersie Ptolemeusza z Mauretanii, wnuka Kleopatry VII Filopatora i Marka Antoniusza. Był on ostatnim rzymskim klientem-królem Mauretanii. Obiekt datowany jest na I wiek n.e.; znajduje się w Muzeum Watykańskim.

Ptolemeusz żył na przełomie er i zasiadał na tronie mauretańskim jako następca swojego ojca – Juby – w latach 23–40 n.e. W praktyce Mauretania była państwem klienckim i Rzym czerpał z jego skarbu pokaźne zyski.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów