Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popularne wśród bogaczy mozaiki rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika w Villa del Casale
Mozaika w Villa del Casale

Zachowane pozostałości mozaik rzymskich na całym obszarze byłego Imperium Rzymskiego są dowodem na to, że bogaci Rzymianie uwielbiali dekorować swoje domy. Na dziełach sztuki przedstawiano różne wizerunki: herosów, bogów, kobiet, zwierząt itd.

Mozaiki w antycznym Rzymie układano z kolorowych kostek (tessera), które im mniejsze tym lepiej oddawały perspektywę i światłocienie. Technikę układania mozaik z jak najmniejszych kawałków kostek (nawet kilka milimetrów) nazywano opus vermiculatum. Bardzo często mozaiki pojawiały się w łaźniach, gdzie podłoga opierała się na ceglanych słupkach tworząc przestrzeń pod powierzchnią na krążące ciepłe powietrze – w ten sposób osiągano unikalny rzymski system podgrzewania podłóg. Tym sposobem trzeba było wykluczyć użycie ciężkiego marmuru na rzecz właśnie lekkiej mozaiki, która dodatkowo dodawała uroku miejscu, w którym relaksowali się Rzymianie.

Aby zobaczyć jak wielki ogrom pracy towarzyszył niewolnikom i artystom przy układaniu takich mozaik jest należy udać się chociażby do Villa del Casale (Sycylia), gdzie na przestrzeni 4 tysięcy metrów kw. ułożono 120 milionów kolorowych kostek. Willa ta powstała zapewne na początku IV wieku n.e.

Więcej o mozaikach rzymskich

Źródła wykorzystane
  • Krzemińska Agnieszka, Luksus w kostkach, "Polityka", 7 sierpnia 2012
  • Szolginia Witold, Architektura, Warszawa 1992

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów