Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popularne wśród bogaczy mozaiki rzymskie

Mozaika w Villa del Casale
Mozaika w Villa del Casale

Zachowane pozostałości mozaik rzymskich na całym obszarze byłego Imperium Rzymskiego są dowodem na to, że bogaci Rzymianie uwielbiali dekorować swoje domy. Na dziełach sztuki przedstawiano różne wizerunki: herosów, bogów, kobiet, zwierząt itd.

Mozaiki w antycznym Rzymie układano z kolorowych kostek (tessera), które im mniejsze tym lepiej oddawały perspektywę i światłocienie. Technikę układania mozaik z jak najmniejszych kawałków kostek (nawet kilka milimetrów) nazywano opus vermiculatum. Bardzo często mozaiki pojawiały się w łaźniach, gdzie podłoga opierała się na ceglanych słupkach tworząc przestrzeń pod powierzchnią na krążące ciepłe powietrze – w ten sposób osiągano unikalny rzymski system podgrzewania podłóg. Tym sposobem trzeba było wykluczyć użycie ciężkiego marmuru na rzecz właśnie lekkiej mozaiki, która dodatkowo dodawała uroku miejscu, w którym relaksowali się Rzymianie.

Aby zobaczyć jak wielki ogrom pracy towarzyszył niewolnikom i artystom przy układaniu takich mozaik jest należy udać się chociażby do Villa del Casale (Sycylia), gdzie na przestrzeni 4 tysięcy metrów kw. ułożono 120 milionów kolorowych kostek. Willa ta powstała zapewne na początku IV wieku n.e.

Więcej o mozaikach rzymskich

Źródła wykorzystane
  • Krzemińska Agnieszka, Luksus w kostkach, "Polityka", 7 sierpnia 2012
  • Szolginia Witold, Architektura, Warszawa 1992

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów