Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portret Trajana jako starszego mężczyzny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Trajana jako starszego mężczyzny
Portret Trajana jako starszego mężczyzny

Portret – w formie tondo – ukazujący Trajana jako już starszego mężczyznę, na którym odcisnęły swoje ślady: czas i stres. Obiekt datowany jest na 117 rok n.e.; niedługo przed jego śmiercią. Obecnie artefakt znajduje się w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze (Turcja).

Trajan przez większość swoich rządów (98-117 n.e.) podróżował po Imperium i osobiście dowodził kampaniami wojskowymi (m.in. przeciwko Partom). Antyczne źródła są bardzo przychylne cesarzowi. Przykładowo Pliniusz Młodszy ukazuje Trajana jako władcę mądrego i sprawiedliwego; w podobnym tonie wypowiada się Kasjusz Dion, który uważał go za uczciwego i szanowanego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów