Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portret Trajana jako starszego mężczyzny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Trajana jako starszego mężczyzny
Portret Trajana jako starszego mężczyzny

Portret – w formie tondo – ukazujący Trajana jako już starszego mężczyznę, na którym odcisnęły swoje ślady: czas i stres. Obiekt datowany jest na 117 rok n.e.; niedługo przed jego śmiercią. Obecnie artefakt znajduje się w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze (Turcja).

Trajan przez większość swoich rządów (98-117 n.e.) podróżował po Imperium i osobiście dowodził kampaniami wojskowymi (m.in. przeciwko Partom). Antyczne źródła są bardzo przychylne cesarzowi. Przykładowo Pliniusz Młodszy ukazuje Trajana jako władcę mądrego i sprawiedliwego; w podobnym tonie wypowiada się Kasjusz Dion, który uważał go za uczciwego i szanowanego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów