Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portus Adurni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portus Adurni
Portus Adurni

Portus Adurni jest to najlepiej zachowany rzymski fort na północ od Alp. Powstał w III wieku n.e. i znajduje się w Portsmouth (Anglia).

Fort był częścią systemu umocnień (tzw. „Saksoński Brzeg”) południowej Brytanii. Fort obejmował powierzchnię 36.000 metrów kw.; posiadał mury zewnętrzne wysokie na 6 m, grube na 3 m i długie na 200 m. Konstrukcja wykonana była z krzemienia związanego z płytami wapiennymi.

Głównym celem fortu było zabezpieczenie regionu, kontrola handlu i przewozu towarów drogą morską oraz obrona Brytanii przed najazdami przez kanał La Manche. Twierdza ta odegrała także ważną rolę w trakcie rebelii Karauzjusza w Brytanii w roku 285 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów