Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portus Adurni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portus Adurni
Portus Adurni

Portus Adurni jest to najlepiej zachowany rzymski fort na północ od Alp. Powstał w III wieku n.e. i znajduje się w Portsmouth (Anglia).

Fort był częścią systemu umocnień (tzw. „Saksoński Brzeg”) południowej Brytanii. Fort obejmował powierzchnię 36.000 metrów kw.; posiadał mury zewnętrzne wysokie na 6 m, grube na 3 m i długie na 200 m. Konstrukcja wykonana była z krzemienia związanego z płytami wapiennymi.

Głównym celem fortu było zabezpieczenie regionu, kontrola handlu i przewozu towarów drogą morską oraz obrona Brytanii przed najazdami przez kanał La Manche. Twierdza ta odegrała także ważną rolę w trakcie rebelii Karauzjusza w Brytanii w roku 285 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów