Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portus – kiedyś i dziś

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portus kiedyś i dziś. Sześciokątny basen wybudowany za Trajana
Sześciokątny basen wybudowany za Trajana

Rzymski port Portus z czasów cesarstwa wraz z widokiem obecnym. Port powstał za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.) i został mocno rozbudowany za panowania cesarza Trajana (98-117 n.e.), mając być uzupełnieniem dla portu Ostia.

Umiejscowiony był północnym brzegu ujścia Tybru do Morza Tyrreńskiego. Port obejmował 69 ha, posiadał dwa długie zawijające mola w kierunku morza i sztucznie usypaną wyspę, na której znajdowała się latarnia morska.

Zapewne za rządów Klaudiusza powstała także droga z Rzymu do Portu o nazwie Via Portuensis o długości 24 km. Przebiegała ona przez współczesny górzysty region Ponte Galeria, a potem płaską polanę.

W roku 103 n.e. cesarz Trajan dobudował do Portus kolejny port – sześciokątny basen o powierzchni 39 ha – który łączył się konstrukcją Klaudiusza poprzez szereg kanałów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów