Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portus – kiedyś i dziś

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portus kiedyś i dziś. Sześciokątny basen wybudowany za Trajana
Sześciokątny basen wybudowany za Trajana

Rzymski port Portus z czasów cesarstwa wraz z widokiem obecnym. Port powstał za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.) i został mocno rozbudowany za panowania cesarza Trajana (98-117 n.e.), mając być uzupełnieniem dla portu Ostia.

Umiejscowiony był północnym brzegu ujścia Tybru do Morza Tyrreńskiego. Port obejmował 69 ha, posiadał dwa długie zawijające mola w kierunku morza i sztucznie usypaną wyspę, na której znajdowała się latarnia morska.

Zapewne za rządów Klaudiusza powstała także droga z Rzymu do Portu o nazwie Via Portuensis o długości 24 km. Przebiegała ona przez współczesny górzysty region Ponte Galeria, a potem płaską polanę.

W roku 103 n.e. cesarz Trajan dobudował do Portus kolejny port – sześciokątny basen o powierzchni 39 ha – który łączył się konstrukcją Klaudiusza poprzez szereg kanałów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów