Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pozostałości po legendzie założycielskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Romulus i Remus karmieni przez wilczycę, Rubens
Romulus i Remus karmieni przez wilczycę, Rubens

Antyczni Rzymianie niezwykle dbali o tradycję i mity, na których bazowało przywiązanie do ojczyzny. Naturalnie najważniejsza legendą założycielską Rzymu była historia bliźniaków Romulusa i Remusa

W czasie republiki rzymskiej,  za czasów Cycerona (w I wieki p.n.e.), można było m.in. odwiedzić świątynię Jowisza Statora, która według Rzymian została założona bezpośrednio przez samego Romulusa, pierwszego króla Rzymu.

Co więcej, na Forum Romanum znajdowało się drzewo (przesadzone), pod którym bracia zostali wyrzuceni przez rzekę; z kolei na Palatynie znajdowała się kryta strzechą chatka, w której mieszkali i się wychowali. Jak twierdzi jednak pewien podróżny z I wieku p.n.e.:

Nie dodają do niej nic, co uczyniłoby ją bardziej dostojną ale jeśli jakaś jej część zostanie zniszczona, przez złą pogodę lub czas, naprawiają ją i przywracają o tyle, o ile to możliwe, do poprzedniego stanu.

Jak widać więc nie była to prawdziwa chatka z legendy. Naturalnie archeolodzy nie natrafili na jakiekolwiek ślady po tej konstrukcji – z racji na kruchość materiału. Co ciekawe, jednak wspomniana chatka istniała do IV wieku n.e., zapewne ciągle odbudowywana, gdyż wymieniono ją na liście godnych uwagi obiektów w Rzymie.

Jak widać, więc nawet Rzymianie potrzebowali symboli i artefaktów z czasów dla siebie pradawnych, aby umacniać swoje przywiązanie do ojczyzny i podtrzymać tradycję przy życiu.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów