Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pozostałości obozu rzymskiego Deva Victrix w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pozostałości jeden z wież w obozie rzymskim Deva Victrix w Anglii
Pozostałości jeden z wież w obozie rzymskim Deva Victrix w Anglii

W Chester (północna Anglia) znajdują się pozostałości (mury i wieże) po rzymskim obozie wojskowym Deva Victrix, który powstał około roku 70 n.e. Zbudował go legion II Adiutrix.

Uważa się, że nazwa obozu wywodzi się od bóstwa rzeki Dee oraz nazwy legionu, który potem tutaj stacjonował – legion XX Valeria Victrix.

Fort kontrolował przejście mostu nad rzeką Dee i posiadał typowy kształt prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami. Obóz, liczący 25 ha, otoczony był szerokim na 2 metry rowem. Był to największy kompleks wojskowy w Brytanii. Fort posiadał koszary, spichlerze, warsztaty, łaźnię i kwaterę główną – principia.

Po roku 80 n.e. doszło do rozbudowy fortu, który otrzymał masywne mury, a w okolicy obozu kształtować się zaczęła osada, która z czasem posiadała min. amfiteatr.

Źródła wykorzystane
  • Deva Victrix – The legionary fortress, "Heritage Daily"
  • Zdjęcie: Rept0n1x

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów