Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pozostałości rzymskiego amfiteatru w Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pozostałości rzymskiego amfiteatru w Serbii
Pozostałości rzymskiego amfiteatru w Serbii

Pozostałości rzymskiego amfiteatru w antycznym mieście Viminacium, niedaleko Kostolac w Serbii. Obiekt został częściowo zrekonstruowany bazując na odkryciach archeologów. Naukowcy odbudowali drewniane trybuny w północno-wschodniej części budowli oraz wschodnią bramę.

W amfiteatrze odbywały się walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami. Na widowni zasiąść mogło nawet 7000 ludzi. Obiekt znajdował się tuż obok obozu legionowego VII Claudia.

Pierwszy amfiteatr powstał z drewna w II wieku n.e., by do III wieku powstała konstrukcja w dużej mierze kamienna. Arena miała wymiary 55 na 45 metrów. Z czasem obiekt uległ zapomnieniu, a materiał budowlany był podbierany.

Badacze na terenie amfiteatru natrafili na liczne artefakty: pozostałości uzbrojenia, posążków, narzędzi, ceramiki, biżuterii czy nawet pozostałości zwierząt należące do wielbłąda czy niedźwiedzia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów