Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pracownia cesarza Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pracownia cesarza Augusta
Pracownia cesarza Augusta

Zawsze fascynuje mnie możliwość „dotknięcia” elementów rzeczywistości, które 2000 lat temu towarzyszyły bohaterom moich powieści. Rzymski historyk Swetoniusz pisze o Oktawianie Auguście: „Miał ponadto na pięterku oddzielny pokoik, który nazywał „Syrakuzami”, a z grecka swą „pracownią naukową”, jeśli chciał wykonać coś na osobności lub bez przeszkody”1.

Tak się składa, że w ruinach pałacu Augusta w Rzymie na Palatynie („Domus Augustea”) rzeczywiście odnaleziono na piętrze niewielki pokoik o wyjątkowo eleganckim wykończeniu. Zniszczone przez wieki wysokiej jakości freski na ścianach i sztukaterie dekorujące sklepienie zostały pieczołowicie odtworzone przez archeologów niczym olbrzymie puzzle.

Wyobraźnia podpowiada, że mógł to być właśnie ten osławiony cesarski gabinecik „Syrakuzy”. Czy to rzeczywiście tam August podejmował decyzje dotyczące Imperium? Czy tam rozmawiał ze swą żoną Liwią o przyszłości cesarskiej rodziny? Czy tam dyktował listy cytowane przez Swetoniusza? Nigdy się tego nie dowiemy. Ale sam fakt, że właśnie patrzymy na miejsce, gdzie być może decydowały się losy Europy i całego basenu Morza Śródziemnego, sprawia, że serce mocniej bije.

Oktawian i Liwia to oczywiście bohaterowie mojej ostatniej powieści „Liwia. Matka bogów” (możliwość kupna poprzez kontakt mailowy z autorem). Ale zacząłem już prace nad kolejną książką, więc tę parę również w niej odnajdziecie.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, August, 72

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów