Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Problemy z oczyszczaniem Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ulice antycznego Rzymu
Ulice antycznego Rzymu

W czasach panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) mieszkańcy stolicy Rzymu „produkowali” 60 tysięcy ton odpadów każdego dnia. Było to olbrzymie wzywanie, aby usunąć wszelkie nieczystości z miasta.

Mieszkańcy wyższych pięter w insulach (kamienice rzymskie) nie posiadając oddzielnych łazienek musieli albo udawać się za potrzebą do jednej z setek publicznych latryn, albo opróżniać się do wiadra. Następnie nieczystości były albo wyrzucane przez okno na ulicę, albo znoszone na dół, gdzie ludzie pałali się zbieraniem ekskrementów, które następnie sprzedawali rolnikom jako nawóz.

Władze starały się regulować kwestię dbania o higienę i wyrzucania nieczystości poza miasto. Jednak w praktyce było za mało urzędników do odpowiedniej kontroli. Ostatecznie decydowano się na wrzucanie wszelkich opadów do licznych dołów kloacznych. Dowodem na to są setki głębokich dziur w ziemi na Eskwilinie, które odkryli naukowcy. Obszar, na którym znajdowały się takie doły z odpadami, posiadały znaki z ostrzeżeniami, np. „Gajusz Sentiusz, syn Gajusza, jako pretor i z rozkazu Senatu ustanowił tę granicę z kamieni, by oddzielić obszar, który musi być wolny od brudu, odpadków zwierzęcych i ludzkich ciał. Zakazuje się także palić tutaj ciała”.

Problemy z oczyszczaniem miasta powodowały, że wszędzie latały muchy i wielu mieszkańców miało kłopoty żołądkowe.

Źródła wykorzystane
  • Thomas R. Martin, Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana, Poznań 2014
  • Grafika: Peter Connolly, W pompejach

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów