Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Procedura wyzwalania niewolnika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sprzedaż niewolników w Rzymie, Jean-Léon Gérôme
Sprzedaż niewolników w Rzymie, Jean-Léon Gérôme

Formalna procedura wyzwolenia niewolnika (manumissio vindicta) odbywała się przed pretorem lub konsulem i tylko za jego zgodą (addictio). W procesie brać udział musiały co najmniej trzy osoby: niewolnik, właściciel oraz osoba postronna (adsertor libertatis), która była wolna i poświadczała wolność niewolnika. 

Obrzęd odprawiany podczas uroczystości obdarzania niewolnika wolnością polegał na tym, że adsertor libertatis dotykał specjalną laską – vindicta głowy niewolnika i wygłaszał słowa: Hunc hominem liberum esse volo, co oznacza, „Pragnę, by od tej chwili tenże człowiek był wolny”. Następnie łapał niewolnika za rękę i obracał go, pozwalając mu iść. Właściciel nie zaprzeczał słowom, a urzędnik zatwierdzał nowy status niewolnika.

Zwykle niewolnik przybierał wówczas nazwisko utworzone od imienia rodowego pana na tej samej zasadzie, jak działo się to w przypadku jego dzieci.

Źródła wykorzystane
  • Horacy, Satyry, VII.75

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów