Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Lucjusza Kalpurniusza Bestii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron - homo novus

W 56 rok p.n.e. Marek Celiusz oskarżył Lucjusza Kalpurniusza Bestię o przekupstwo podczas wyborów z 57 roku p.n.e. podczas których Bestia bezskutecznie starał się o urząd pretora. Oskarżonego bronił Marek Cycero– dawny mentor Celiusza.

Ostatecznie dzięki przemowie Cycerona Bestia został uniewinniony. Mimo swojej porażki Celiusz nie poddał się i wniósł kolejne oskarżenie o przekupstwo ty razem w związku z wyborami z bieżącego roku. Jednak jego własny proces m.in. w sprawie otrucia Klodii uniemożliwił mu zrealizowanie tych planów.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Mowy Obronne
  • Steven Saylor, Rzut Wenus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów