Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Lucjusza Kalpurniusza Bestii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron - homo novus
Cyceron - homo novus

W 56 rok p.n.e. Marek Celiusz oskarżył Lucjusza Kalpurniusza Bestię o przekupstwo podczas wyborów z 57 roku p.n.e. podczas których Bestia bezskutecznie starał się o urząd pretora. Oskarżonego bronił Marek Cycero– dawny mentor Celiusza.

Ostatecznie dzięki przemowie Cycerona Bestia został uniewinniony. Mimo swojej porażki Celiusz nie poddał się i wniósł kolejne oskarżenie o przekupstwo ty razem w związku z wyborami z bieżącego roku. Jednak jego własny proces m.in. w sprawie otrucia Klodii uniemożliwił mu zrealizowanie tych planów.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Mowy Obronne
  • Steven Saylor, Rzut Wenus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów