Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Marka Celiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

W 56 roku p.n.e. Marek Celiusz, dawny protegowany Cycerona i późniejszy stronnik Cezara został oskarżony przez Klodię – swoją byłą kochankę o próbę otrucia jej. Celiusza oskarżono również o zamordowanie egipskiego posła Diona.

Przybył on do Rzymu szukać poparcia dla rządów Berenike IV i został zamordowany krótko po przyjeździe do miasta. Obrony Celiusza podjęli się Cycero i Marek Krassus. Ostatecznie Celiusz został uniewinniony po tym jak Cyceron przekonał sędziów, że oskarżenia  Klodii to jedynie zemsta za porzucenie jej. Warto zwrócić uwagę na fakt ,że w mowie znalazło się również wiele – typowych dla Cycerona – uszczypliwych aluzji co do prowadzenia się Klodii które pogorszyły jeszcze jej – i bez tego złą – reputację.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Steven Saylor, Rzut Wenus
  • Cyceron, Pro Caelio

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów