Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Marka Celiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

W 56 roku p.n.e. Marek Celiusz, dawny protegowany Cycerona i późniejszy stronnik Cezara został oskarżony przez Klodię – swoją byłą kochankę o próbę otrucia jej. Celiusza oskarżono również o zamordowanie egipskiego posła Diona.

Przybył on do Rzymu szukać poparcia dla rządów Berenike IV i został zamordowany krótko po przyjeździe do miasta. Obrony Celiusza podjęli się Cycero i Marek Krassus. Ostatecznie Celiusz został uniewinniony po tym jak Cyceron przekonał sędziów, że oskarżenia  Klodii to jedynie zemsta za porzucenie jej. Warto zwrócić uwagę na fakt ,że w mowie znalazło się również wiele – typowych dla Cycerona – uszczypliwych aluzji co do prowadzenia się Klodii które pogorszyły jeszcze jej – i bez tego złą – reputację.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Steven Saylor, Rzut Wenus
  • Cyceron, Pro Caelio

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów