Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Rabiriusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

W 63 roku p.n.e. Tytus Labienus – prawdopodobnie za namową Cezara wniósł oskarżenie przeciwko sędziwemu Gajuszowi Rabiriuszowi. Oskarżał go o zamordowanie Lucjusza Saturninusa w 100 roku p.n.e. Obrony oskarżonego podjął się Marek Cyceron.

Mimo starań adwokata Rabiriusz został uznany winnym. Po ogłoszeniu werdyktu oskarżony zwrócił się do ludu rzymskiego z prośbą o okazanie mu łaski. Lecz nim uzyskał odpowiedź Kwintus Metellus Celer ściągnął z Janiculum flagę, co było równoznaczne z rozwiązaniem zgromadzenia i unieważnieniem wyroku. W ten sposób Gajusz Ribariusz uniknął kary.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Robert Harris, Spisek
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów