Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Rabiriusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron - homo novus
Cyceron - homo novus

W 63 roku p.n.e. Tytus Labienus – prawdopodobnie za namową Cezara wniósł oskarżenie przeciwko sędziwemu Gajuszowi Rabiriuszowi. Oskarżał go o zamordowanie Lucjusza Saturninusa w 100 roku p.n.e. Obrony oskarżonego podjął się Marek Cyceron.

Mimo starań adwokata Rabiriusz został uznany winnym. Po ogłoszeniu werdyktu oskarżony zwrócił się do ludu rzymskiego z prośbą o okazanie mu łaski. Lecz nim uzyskał odpowiedź Kwintus Metellus Celer ściągnął z Janiculum flagę, co było równoznaczne z rozwiązaniem zgromadzenia i unieważnieniem wyroku. W ten sposób Gajusz Ribariusz uniknął kary.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Robert Harris, Spisek
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów