Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum
Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum | Zdjęcie: Manuele Cordisco

Koloseum uważany jest za dowód potęgi i geniuszu inżynieryjnego antycznych Rzymian. Z drugiej strony, na arenach tego monstrualnego budynku zginęły tysiące zwierząt i ludzi. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, kamień amfiteatru był wykorzystywany jako budulec dla innych konstrukcji w mieście.

W XVI wieku w amfiteatrze powstała kaplica Santa Maria della Pieta, działająca po dziś dzień. Co interesujące, w XVIII wieku rzeźbiarz i architekt Carlo Fontana przedstawił ambitniejszy projekt – budowy kościoła na arenie Koloseum. Miał to być pomnik upamiętniający chrześcijan, którzy zginąć mieli na arenie z powodu wiary w Chrystusa. Co ważne, nie posiadamy żadnych dokumentów, które potwierdzałyby masową egzekucję chrześcijan na piaskach Koloseum z racji na ich wiarę. Oczywiście takich przypadków nie można także wykluczyć, jednak obraz przedstawiany przez Kościół przez wieki jest zdecydowanie zbyt przesadzony, a Koloseum stało się symbolem prześladowań chrześcijan w Imperium Rzymskim.

Finalnie, z powodów politycznych i ekonomicznych projekt budowy kościoła na arenie porzucono.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów