Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum
Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum | Zdjęcie: Manuele Cordisco

Koloseum uważany jest za dowód potęgi i geniuszu inżynieryjnego antycznych Rzymian. Z drugiej strony, na arenach tego monstrualnego budynku zginęły tysiące zwierząt i ludzi. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, kamień amfiteatru był wykorzystywany jako budulec dla innych konstrukcji w mieście.

W XVI wieku w amfiteatrze powstała kaplica Santa Maria della Pieta, działająca po dziś dzień. Co interesujące, w XVIII wieku rzeźbiarz i architekt Carlo Fontana przedstawił ambitniejszy projekt – budowy kościoła na arenie Koloseum. Miał to być pomnik upamiętniający chrześcijan, którzy zginąć mieli na arenie z powodu wiary w Chrystusa. Co ważne, nie posiadamy żadnych dokumentów, które potwierdzałyby masową egzekucję chrześcijan na piaskach Koloseum z racji na ich wiarę. Oczywiście takich przypadków nie można także wykluczyć, jednak obraz przedstawiany przez Kościół przez wieki jest zdecydowanie zbyt przesadzony, a Koloseum stało się symbolem prześladowań chrześcijan w Imperium Rzymskim.

Finalnie, z powodów politycznych i ekonomicznych projekt budowy kościoła na arenie porzucono.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów