Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przydomek Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Juliusz Cezar
Juliusz Cezar

Rzymskie imiona składały się z trzech członów. Imienia (nomen), nazwiska rodowego (nomen gentile) i przydomka (cognomen, zazwyczaj też był dziedziczny).

Interesująca jest geneza przydomka Gajusza Juliusza Cezara. Istnieje przypuszczenie, iż pochodzi on od nienaturalnej metody porodu, zwanej cesarskim cięciem. Pliniusz Starszy podaję, że w ten właśnie sposób miał przyjść na świat przyszły dyktator. Przeczy temu jednak fakt, iż jego matka – Aurelia Kotta zmarła dopiero w roku 54 p.n.e., podczas gdy w starożytnym Rzymie prawo pozwalało przeprowadzić cesarskie cięcie tylko na zmarłej kobiecie, która była w ciąży. Przeczy temu również fakt, iż ów cognomen nosili również przodkowie dyktatora. Ród Juliuszy Cezarów występuje w zachowanych źródłach począwszy od III w p.n.e.

Zdaniem Stefena Weinstocka przydomek istotnie wziął swój początek od sposobu przychodzenia na świat poprzez cesarskie cięcie. W ten sposób mogli rodzić się przodkowie Juliusza Cezara żyjący właśnie w III w. p.n.e. lub wcześniej i z racji częstego powtarzania się tego zjawiska w rodzie Juliuszów mógł on otrzymać przydomek Cezarów.

Istnieje także wersja mówiąc, że przydomek pochodził od słowa CAESARIES, którym określano gęste włosy, czuprynę. Jako, że Cezar miał raczej problemy z łysieniem, wydawać się może, że to jego przodkowie z rodu, mogli otrzymać taki przydomek, z racji na swoje „owłosienie”.

Istnieje także pogląd, że przydomek może pochodzić od punickiego określenia słonia (caesai), którego przodek Juliusza Cezara mógł zabić w czasie drugiej wojny punickiej1.

Autor: Damian Sideł
Przypisy
  1. Zdanie dodane przez autora portalu na bazie: Simon Elliott, Julius Caesar. Rome's greatest warlord
Źródła wykorzystane
  • Stefen Weinstock, Divus Julius, Oxford 1971

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów