Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przydomek Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Juliusz Cezar
Juliusz Cezar

Rzymskie imiona składały się z trzech członów. Imienia (praenomen), nazwiska rodowego (nomen gentile) i przydomka (cognomen, zazwyczaj też był dziedziczny).

Interesująca jest geneza przydomka Gajusza Juliusza Cezara. Istnieje przypuszczenie, iż pochodzi on od nienaturalnej metody porodu, zwanej cesarskim cięciem. Pliniusz Starszy podaję, że w ten właśnie sposób miał przyjść na świat przyszły dyktator. Przeczy temu jednak fakt, iż jego matka – Aurelia Kotta zmarła dopiero w roku 54 p.n.e., podczas gdy w starożytnym Rzymie prawo pozwalało przeprowadzić cesarskie cięcie tylko na zmarłej kobiecie, która była w ciąży. Nadmienić należy, iż ów cognomen nosili również przodkowie dyktatora; ród Juliuszy Cezarów występuje w zachowanych źródłach począwszy od III w p.n.e.

Zdaniem Stefena Weinstocka przydomek istotnie wziął swój początek od sposobu przychodzenia na świat poprzez cesarskie cięcie. W ten sposób mogli rodzić się przodkowie Juliusza Cezara żyjący właśnie w III w. p.n.e. lub wcześniej i z racji częstego powtarzania się tego zjawiska w rodzie Juliuszów mógł on otrzymać przydomek Cezarów.

Istnieje także wersja mówiąc, że przydomek pochodził od słowa CAESARIES, którym określano gęste włosy, czuprynę. Jako, że Cezar miał raczej problemy z łysieniem, wydawać się może, że to jego przodkowie z rodu, mogli otrzymać taki przydomek, z racji na swoje „owłosienie”.

Istnieje także pogląd, że przydomek może pochodzić od punickiego określenia słonia (caesai), którego przodek Juliusza Cezara mógł zabić w czasie drugiej wojny punickiej1.

Autor: Damian Sideł
Przypisy
  1. Zdanie dodane przez autora portalu na bazie: Simon Elliott, Julius Caesar. Rome's greatest warlord
Źródła wykorzystane
  • Stefen Weinstock, Divus Julius, Oxford 1971

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów