Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przykład antycznego naczynia – ojnochoe

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Przykład antycznego naczynia - ojnochoe
Przykład antycznego naczynia - ojnochoe

Przykład antycznego naczynia – ojnochoe – wykonanego z brązu, z elementem dekoracyjnym w kształcie łba konia. Obiekt datowany na ok. 25 p.n.e. – 25 rok n.e.

Ojnochoe (gr. oinochoe lub oenochoe) było to naczynie do nalewania wina. Używane w kulturze helleńskiej posiadało charakterystyczny wylew o trójlistnym kształcie i jedno wysokie ucho.

Nazwa naczynia pochodzi z połączenie greckich słów: oînos,  czyli „wino” i khé?, czyli „nalewać”. Zwykle tego typu naczynia miały do 25 cm wysokości i były mocno dekorowane.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów