Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przykład antycznego naczynia – ojnochoe

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Przykład antycznego naczynia - ojnochoe
Przykład antycznego naczynia - ojnochoe

Przykład antycznego naczynia – ojnochoe – wykonanego z brązu, z elementem dekoracyjnym w kształcie łba konia. Obiekt datowany na ok. 25 p.n.e. – 25 rok n.e.

Ojnochoe (gr. oinochoe lub oenochoe) było to naczynie do nalewania wina. Używane w kulturze helleńskiej posiadało charakterystyczny wylew o trójlistnym kształcie i jedno wysokie ucho.

Nazwa naczynia pochodzi z połączenie greckich słów: oînos,  czyli „wino” i khé?, czyli „nalewać”. Zwykle tego typu naczynia miały do 25 cm wysokości i były mocno dekorowane.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów