Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja hełmu gladiatora murmillo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja hełmu gladiatora murmillo
Rekonstrukcja hełmu gladiatora murmillo

Rekonstrukcja hełmu murmillo (typ gladiatora), na którym widoczne są sceny oblężenia Troi. Hełm został wykonany z brązu, a obiekt wykonał Sabatino de Angelis. Reprodukcja znajduje się obecnie w Muzeum w Neapolu.

Hełm murmillo miał kształt ryby mormylos, stąd też nazwa typu gladiatora. Kształt pancerza sugeruje, że miał on bardziej charakter ozdobny. Co więcej, murmillo na arenie często występował przeciwko „sieciarzowi” (retiarius) z racji na różnice uzbrojenia – „sieciarz” był lekko uzbrojony i zwinny, kiedy murmillo był mocno opancerzony i powolny. Grzbiet hełmu umożliwiał łatwiejsze zaczepienie się sieci retiariusa.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów