Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja hełmu gladiatora murmillo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja hełmu gladiatora murmillo
Rekonstrukcja hełmu gladiatora murmillo

Rekonstrukcja hełmu murmillo (typ gladiatora), na którym widoczne są sceny oblężenia Troi. Hełm został wykonany z brązu, a obiekt wykonał Sabatino de Angelis. Reprodukcja znajduje się obecnie w Muzeum w Neapolu.

Hełm murmillo miał kształt ryby mormylos, stąd też nazwa typu gladiatora. Kształt pancerza sugeruje, że miał on bardziej charakter ozdobny. Co więcej, murmillo na arenie często występował przeciwko „sieciarzowi” (retiarius) z racji na różnice uzbrojenia – „sieciarz” był lekko uzbrojony i zwinny, kiedy murmillo był mocno opancerzony i powolny. Grzbiet hełmu umożliwiał łatwiejsze zaczepienie się sieci retiariusa.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów