Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca
Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca

Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca (stilus). Przyrząd do pisania powstał na bazie znaleziska z Vindolandy, obozu rzymskiego położonego na terenie Brytanii pomiędzy rzekami Tyne i Solway. Najprostsi Rzymianie zwykle pisali na drewnianych tabliczkach pokrytych woskiem. Znalezione w Vindolandzie drewniane tabliczki są uważane za najstarsze ręczne zapiski w Brytanii.

Rozmiarem taka tabliczka dorównywała większym liściom drzew, a wykonywana była z drewna brzozy, jesionu lub dębu. Atrament z kolei wykonany był z węgla zmieszanego z gumą arabską i wodą. Zachowane tabliczki pozwalają lepiej zrozumieć życie ówczesnych, zwykłych ludzi.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów