Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca
Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca

Rekonstrukcja rzymskiego kałamarza i rylca (stilus). Przyrząd do pisania powstał na bazie znaleziska z Vindolandy, obozu rzymskiego położonego na terenie Brytanii pomiędzy rzekami Tyne i Solway. Najprostsi Rzymianie zwykle pisali na drewnianych tabliczkach pokrytych woskiem. Znalezione w Vindolandzie drewniane tabliczki są uważane za najstarsze ręczne zapiski w Brytanii.

Rozmiarem taka tabliczka dorównywała większym liściom drzew, a wykonywana była z drewna brzozy, jesionu lub dębu. Atrament z kolei wykonany był z węgla zmieszanego z gumą arabską i wodą. Zachowane tabliczki pozwalają lepiej zrozumieć życie ówczesnych, zwykłych ludzi.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów