Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja rzymskiego młyna do produkcji oliwy z oliwek – trapetum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja rzymskiego młyna do produkcji oliwy z oliwek - trapetum
Rekonstrukcja rzymskiego młyna do produkcji oliwy z oliwek - trapetum | Zdjęcie: Heinz-Josef Lücking | Creative Commons: Attribution-ShareAlike

Rekonstrukcja rzymskiego młyna służącego do produkcji oliwy z oliwek – znanego jako trapetum. Urządzenie składało się z dużej miski (mortarium), do której wpadały oliwki, które następnie były gniecione przez dwa półokrągłe kamienie (orbes). 

Kamienie były połączone do centralnej belki (cupa), która z kolei była przymocowana do żelaznego trzpienia (columella). Mielenie i wyciskanie oliwy odbywało się za pomocą siły robotników / niewolników, którzy obracali kamienie za pomocą belki. Szczątki tego typu młyna zostały znalezione w Pompejach i pochodzą z I wieku n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów