Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja rzymskiego młyna do produkcji oliwy z oliwek – trapetum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja rzymskiego młyna do produkcji oliwy z oliwek - trapetum
Rekonstrukcja rzymskiego młyna do produkcji oliwy z oliwek - trapetum | Zdjęcie: Heinz-Josef Lücking | Creative Commons: Attribution-ShareAlike

Rekonstrukcja rzymskiego młyna służącego do produkcji oliwy z oliwek – znanego jako trapetum. Urządzenie składało się z dużej miski (mortarium), do której wpadały oliwki, które następnie były gniecione przez dwa półokrągłe kamienie (orbes). 

Kamienie były połączone do centralnej belki (cupa), która z kolei była przymocowana do żelaznego trzpienia (columella). Mielenie i wyciskanie oliwy odbywało się za pomocą siły robotników / niewolników, którzy obracali kamienie za pomocą belki. Szczątki tego typu młyna zostały znalezione w Pompejach i pochodzą z I wieku n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów