Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja rzymskiej wieży obserwacyjnej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja rzymskiej wieży obserwacyjnej
Rekonstrukcja rzymskiej wieży obserwacyjnej | Zdjęcie: Jona Lendering | Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International

Rekonstrukcja rzymskiej wieży obserwacyjnej w Fectio – obozie rzymskim – została zbudowana w 2004 roku. Fectio – obecne Vechten – był ważnym ośrodkiem obronnym, który służył także za bazę wypadową dla rzymskiej armii do prowadzenia operacji „karnych”.

Wieża wykonana była z drewna i składały się na nią trzy poziomy. W górnej części znajdowała się zapewne zbrojownia oraz taras widokowy, z którego można było dawać sygnały ogniowe lub dymne do pobliskich fortów (np. Traiectum lub Levefanum).

W środkowej części wieży znajdowała się sypialnia wartowników oraz drzwi do wieży. Pod ziemią z kolei znajdowała się piwinica, do której prowadziła drabina.

Tego typu wieże były rozlokowane na południowym brzegu Renu; na ślady po kilku z nich natrafiono na zachód od Utrechtu (ówczesny Vleuten) oraz w Niemczech.

Obóz Fectio powstał w czasie kampanii wojennych Tyberiusza w latach 4-5 n.e., a został zniszczony w 275 roku n.e.

Źródła wykorzystane
  • Fectio Watchtower, "Livius"
  • Fectio (Vechten), "Livius"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów