Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste
Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste

Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste (obecna Palestrina, około 40 km na wschód od Rzymu) wraz z porównaniem jak ten, niegdyś potężny kompleks, wygląda obecnie.

Sanktuarium poświęcone było rzymskiej bogini szczęścia, Fortunie. Konstrukcja powstała na przełomie II i I wieku p.n.e. i wzorowana była na hellenistycznych wzorcach z Pergamonu czy Rodos.

Budowla składała się z dwóch poziomów oraz licznych tarasów. Imponujące sanktuarium używane było do IV wieku n.e. Na jej ruinach ukształtowało się potem miasto, a kamień z obiektu wykorzystywany był do innych działań budowlanych. Obecnie, dzięki pracom archeologów, udało się wyodrębnić antyczną strukturą, która po dziś dzień zachwyca.

Źródła wykorzystane
  • Ilustracja: Balage Balogh, Archaeology
  • Zdjęcie: Roma Invicta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów