Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste
Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste

Rekonstrukcja sanktuarium Fortuny w Praeneste (obecna Palestrina, około 40 km na wschód od Rzymu) wraz z porównaniem jak ten, niegdyś potężny kompleks, wygląda obecnie.

Sanktuarium poświęcone było rzymskiej bogini szczęścia, Fortunie. Konstrukcja powstała na przełomie II i I wieku p.n.e. i wzorowana była na hellenistycznych wzorcach z Pergamonu czy Rodos.

Budowla składała się z dwóch poziomów oraz licznych tarasów. Imponujące sanktuarium używane było do IV wieku n.e. Na jej ruinach ukształtowało się potem miasto, a kamień z obiektu wykorzystywany był do innych działań budowlanych. Obecnie, dzięki pracom archeologów, udało się wyodrębnić antyczną strukturą, która po dziś dzień zachwyca.

Źródła wykorzystane
  • Ilustracja: Balage Balogh, Archaeology
  • Zdjęcie: Roma Invicta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów