Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Relief ukazujący poród rzymski

Relief ukazujący poród rzymski
Relief ukazujący poród rzymski

Relief na monumencie grobowym niejakiego Marka Ulpiusza Amerimnusa i Skrybonii Attyki. Małżeństwo żyło w II wieku n.e., a ich grobowiec znajduje się w Ostii, obok Rzymu.

Jak się okazuje Skrybonia była położną. Na reliefie widzimy ją w trakcie przyjmowania porodu. Kobieta będąca w ciąży jest kompletnie naga i siedzi na specjalnym krześle do porodu, na którym znajdują się uchwyty.

Co ciekawe, jej mąż był z kolei chirurgiem. Na bazie obiektu znajduje się relief ukazujący Marka w trakcie opatrywania rany na nodze, gdzie obok znajdują się narzędzia chirurgiczne.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów