Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Relief ukazujący poród rzymski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief ukazujący poród rzymski
Relief ukazujący poród rzymski

Relief na monumencie grobowym niejakiego Marka Ulpiusza Amerimnusa i Skrybonii Attyki. Małżeństwo żyło w II wieku n.e., a ich grobowiec znajduje się w Ostii, obok Rzymu.

Jak się okazuje Skrybonia była położną. Na reliefie widzimy ją w trakcie przyjmowania porodu. Kobieta będąca w ciąży jest kompletnie naga i siedzi na specjalnym krześle do porodu, na którym znajdują się uchwyty.

Co ciekawe, jej mąż był z kolei chirurgiem. Na bazie obiektu znajduje się relief ukazujący Marka w trakcie opatrywania rany na nodze, gdzie obok znajdują się narzędzia chirurgiczne.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów