Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rodzina Cycerona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Jak się okazuje Cyceron – wielki mówca i prawnik rzymski z I wieku p.n.e. – był osobą pozwalającą sobie na żarty, do tego nawet z najbliższej rodziny.

Brat Marka Tulliusza Cycerona, Kwintus był niskiego wzrostu. Pewnego razu Cyceron będąc w odwiedzinach u niego w prowincji zobaczył jego portret. Kwintus był uzbrojony w okrągłą tarczę, która był nad wyraz wielka wraz z klatką piersiową, w porównaniu do całej sylwetki. Kiedy Cyceron zobaczył popiersie brata powiedział: „Połowa mojego brata jest większy niż on cały”.

Innym razem, gdy zobaczył, jak jego zięć – Dolabella (za którym notabene nie przepadał) – również niskiego wzrostu, paradował z długim mieczem, rzekł: „Któż to przypasał mojego zięcia do miecza?”.

Źródła wykorzystane
  • Makrobiusz, Saturnalia II.3.4.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów