Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rodzina Cycerona

Cyceron - homo novus
Cyceron - homo novus

Jak się okazuje Cyceron – wielki mówca i prawnik rzymski z I wieku p.n.e. – był osobą pozwalającą sobie na żarty, do tego nawet z najbliższej rodziny.

Brat Marka Tulliusza Cycerona, Kwintus był niskiego wzrostu. Pewnego razu Cyceron będąc w odwiedzinach u niego w prowincji zobaczył jego portret. Kwintus był uzbrojony w okrągłą tarczę, która był nad wyraz wielka wraz z klatką piersiową, w porównaniu do całej sylwetki. Kiedy Cyceron zobaczył popiersie brata powiedział: „Połowa mojego brata jest większy niż on cały”.

Innym razem, gdy zobaczył, jak jego zięć – Dolabella (za którym notabene nie przepadał) – również niskiego wzrostu, paradował z długim mieczem, rzekł: „Któż to przypasał mojego zięcia do miecza?”.

Źródła wykorzystane
  • Makrobiusz, Saturnalia II, 3, 4.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów