Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rotunda antyczna w Salonikach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rotunda antyczna w Salonikach
Rotunda antyczna w Salonikach

Rotunda antyczna w Salonikach w Grecji, zbudowana w 306 roku n.e. na polecenie cesarza Galeriusza, który pełnił funkcję cezara przy Dioklecjanie na wschodzie. W jego domenie były zwłaszcza tereny Bałkanów.

Podejrzewa się, że obiekt powstał jako planowane mauzoleum Galeriusza, który finalnie pochowany został w Gamzigradzie (obecna południowa Serbia). Po śmierci Galeriusza w 311 roku n.e. rotunda pozostawała pusta i była nieużytkowana. Dopiero pod koniec IV wieku n.e., Teodozjusz I podarował rotundę Kościołowi.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów