Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Różne zdania o Neronie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neron, autor Cesares de Roma
Neron, autor Cesares de Roma

Starożytni o cesarzu Neronie wydali kilka „pozytywnych” opinii. Na pytanie pochlebców, filozof Apollonios z Tiany odparł: „Myślę o nim lepiej niż wy, gdyż waszym zdaniem powinien on śpiewać, moim zaś milczeć”1.

Windeks natomiast wyraził opinię o matkobójcy: „[…] zamordował matkę słusznie, ponieważ wydała na świat takiego syna”2. Neron zasłynął również z braku poczucia wszelkiej moralności.

Nie było żadną tajemnicą, że chciał być kochankiem własnej matki, która sama się mu narzucała. Pewnego chłopca wykastrował, chcąc zrobić z niego kobietę, a następnie wziął z nim ślub. W roli kobiety poślubił później innego mężczyznę.

Przypisy
  1. Flawiusz Filostrat, Żywota Apolloniosa z Tyany
  2. Flawiusz Filostrat, Żywota Apolloniosa z Tyany, 5.10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów