Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rycina ukazująca odkrycie świątyni Izydy w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rycina ukazująca odkrycie świątyni Izydy w Pompejach
Rycina ukazująca odkrycie świątyni Izydy w Pompejach

Ręcznie kolorowana rycina z książki „Campi Phlegraei: Observations on the Volcanoes of the Two Sicilies” autorstwa Williama Hamiltona (1730-1803). Rysunek ukazuje okrycie i prace wykopaliskowe przy świątyni Izydy w Pompejach.

„Campi Phlegraei” jest to raport, który dokumentuje erupcje z końca XVIII wieku. William Hamilton był brytyjskim wysłannikiem, który obserwował zachowanie Wezuwiusza. „Campi Phlegraei”, czyli płonące pola, odnosi się do częstych i nagłych erupcji, które dotykały region wokół Neapolu. Obszar ten był często celem podróży dla bogatych podróżników, którzy pragnęli poczuć antyczny klimat.

Pozycja Hamiltona jest bogatym źródłem wiedzy o wulkanach. Brytyjczyk obserwował m.in. wybuch w 1767 roku. Raport wzbogacony jest licznymi ilustracjami. Łącznie powstały trzy księgi jego zapisków.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów