Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzeźba rzymskiego generała

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba rzymskiego generała
Rzeźba rzymskiego generała

Rzeźba rzymskiego generała z II wieku n.e., wykonana z białego marmuru. Przedstawiona postać trzymała w lewej ręce tarczę przyzdobioną wizerunkiem Gorgony/Meduzy.

Postać posiada typowy dla wysokich oficerów rzymskich płaszcz wojskowy (plaudamentum), który spięty jest broszką (fibula) na prawym ramieniu.

Jak podaje Pliniusz Starszy, rzymskie portrety w celu uhonorowania postaci mogły przyjąć różne formy: stojąca postać, na koniu lub w rydwanie. Stosowano także różny typy ubioru – toga, w zbroi lub nago; wzorując się na greckich rzeźbach.

Artefakt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów