Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzeźba rzymskiego generała

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba rzymskiego generała
Rzeźba rzymskiego generała

Rzeźba rzymskiego generała z II wieku n.e., wykonana z białego marmuru. Przedstawiona postać trzymała w lewej ręce tarczę przyzdobioną wizerunkiem Gorgony/Meduzy.

Postać posiada typowy dla wysokich oficerów rzymskich płaszcz wojskowy (plaudamentum), który spięty jest broszką (fibula) na prawym ramieniu.

Jak podaje Pliniusz Starszy, rzymskie portrety w celu uhonorowania postaci mogły przyjąć różne formy: stojąca postać, na koniu lub w rydwanie. Stosowano także różny typy ubioru – toga, w zbroi lub nago; wzorując się na greckich rzeźbach.

Artefakt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów