Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianki często umierały podczas porodu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena rodzenia na rzymskiej rzeźbie
Scena rodzenia na rzymskiej rzeźbie

Poród w czasach antycznych był olbrzymim zagrożeniem nie tylko dla dziecka, ale także dla samej rodzącej kobiety. Brak odpowiednich warunków sanitarnych, infekcje czy po prostu brak odpowiedniej wiedzy powodowały, że poród był jednym z najniebezpieczniejszych momentów w życiu kobiety.

W antycznym Rzymie odnotowywano tysiące zgonów w trakcie porodu. Do naszych czasów przetrwały informacje o zmarłych kobietach z wyższych sfer i plebejuszek, jednak z pewnością problem dotyczył także niewolnic. Wśród sławnych kobiet, które zmarły w połogu jest Julia – córka Cezara i żona Pompejusza – czy też Tullia – ukochana córka Cycerona.

Posiadamy jednak także informacje o „zwykłych” Rzymiankach. Na jednym z nagrobków w Afryce Północnej wygrawerowano: „przeżyła trzydzieści sześć lat i czterdzieści dni. Był to jej dziesiąty poród. Trzeciego dnia zmarła”. W Chorwacji z kolei odkryto nagrobek z epitafium: „cierpiała męki przy porodzie przez cztery dni i nie urodziła, i tak umarła”.

Mary Beard twierdzi, że statystycznie umierała 1 na 50 kobiet w trakcie porodu. Większe niebezpieczeństwo występowało u kobiet młodszych. Tak jak wcześniej zostało wspomniane duży wpływ na wysoki współczynnik zgonów miała nierozwinięta medycyna, nie przestrzeganie podstawowych zasad higieny czy często związane z tym infekcje, krwotoki czy niedrożność.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów