Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymscy uczniowie pisali na tabliczkach woskowych

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska tabliczka do pisania
Rzymska tabliczka do pisania | Zdjęcie: Peter van der Sluijs | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Uczniowie rzymscy praktykowali pisanie na tabliczkach woskowych, za pomocą ostrego rysika. Mogli oni następnie zmazać wosk i ponownie używać tabliczki. Takie tabliczki były bardzo popularne także w Grecji czy Bliskim Wschodzie. Powszechnie używano ich w administracji, skarbowości i sądownictwie, spisywano na nich rachunki i różnego rodzaju rejestry.

Służyły także do korespondencji (po zamazaniu warstwy wosku umieszczano na tej samej tabliczce odpowiedź zwrotną), jako osobiste notatniki, czy właśnie w szkołach – do nauki pisania i liczenia, a także do zapisu utworów literackich.

W celu zmazania zapisków na wosku, podgrzewano tablicę do około 50 °C i wygładzano powierzchnię. Do pisania stosowano narzędzie o nazwie stylus,  które wymagało zastosowania sporej siły, niżeli pisanie atramentem po papirusie lub pergaminie.

Niektóre z rzymskich woskowych tablic przetrwały do naszych czasów w forcie w Vindolanda.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów