Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska drewniana tabliczka z Vindolandy (nr 892)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska drewniana tabliczka z Vindolandy (nr 892)
Rzymska drewniana tabliczka z Vindolandy (nr 892)

Rzymska drewniana tabliczka z Vindolandy (północna Anglia) z zachowaną treścią wiadomości. Zarejestrowano tabliczkę pod numerem 892. W antycznym Rzymie tego typu tabliczki pokryte były woskiem, po którym pisano specjalnym rylcem. Zachowane rysy na drewnie pozwalają odtworzyć wiadomość.

Jak się okazuje autor wiadomości jest dekurion Masculus, który prosi prefekta Verecundusa o zgodę dla pięciu żółnierzy auxilia: Lituccusa, Victora, Augustanusa, Cusiusa i Bellicusa na opuszczenie obozu. Prosi również o zwrot noża, który posiada niejaki Talampus i informuje, że do listu dołączył kilka sadzonek roślin.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów