Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska figurka liżącego psa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska figurka liżącego psa
Eve Andreski/Courtesy Gloucester County Council

Rzymska figurka ukazująca psa z wysuniętym językiem. Znalezisko pochodzi z IV-V wieku n.e. i wykonane jest z miedzi. Znaleziono je w Gloucestershire (Anglia).

Reprezentacje liżących psów są niezwykle rzadkie i są utożsamiane z uzdrawianiem. Naukowcy podejrzewają tu powiązanie odkrytej figurki z rzymską świątynią w Lydney, która była poświęcona celtyckiemu bóstwu Nodens, utożsamianemu z rzymskimi bogami: Sylwanem, Marsem, Neptunem i Merkurym. Nodens uchodził za opiekuna zdrowia oraz boga łowów i wody.

Źródła wykorzystane
  • Artifact, "Archaeology.com", 11 grudnia 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów