Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska figurka liżącego psa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska figurka liżącego psa
Eve Andreski/Courtesy Gloucester County Council

Rzymska figurka ukazująca psa z wysuniętym językiem. Znalezisko pochodzi z IV-V wieku n.e. i wykonane jest z miedzi. Znaleziono je w Gloucestershire (Anglia).

Reprezentacje liżących psów są niezwykle rzadkie i są utożsamiane z uzdrawianiem. Naukowcy podejrzewają tu powiązanie odkrytej figurki z rzymską świątynią w Lydney, która była poświęcona celtyckiemu bóstwu Nodens, utożsamianemu z rzymskimi bogami: Sylwanem, Marsem, Neptunem i Merkurym. Nodens uchodził za opiekuna zdrowia oraz boga łowów i wody.

Źródła wykorzystane
  • Artifact, "Archaeology.com", 11 grudnia 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów