Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska gra planszowa – Tabula Lusoria

Tabula Lusoria
Tabula Lusoria

Rzymska gra planszowaTabula Lusoria. Nazwa Tabula Lusoria jest bardziej określeniem planszy i znaczy ona w języku łacińskim mniej więcej tyle samo co „pole gry”. Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy, a składa się ze specjalnej, rozetowej planszy o ośmiu polach rozpisanych po okręgu z jednym polem centralnym połączonym z każdym polem na okręgu (patrz rysunek) oraz dwóch zestawów pionów w dwóch kolorach po trzy w każdym.

Gra składa się z dwóch etapów: ustawienie i przesuwanie. Startującego wybiera się przez umowę graczy lub przez losowanie. Etap ustawiania rozpoczynamy z czystą planszą. W każdej turze gracz może postawić jeden pion na płycie, w każdym wolnym miejscu. Gdy wszystkie trzy piony obu przeciwników są na planszy, rozpoczyna się etap przesuwania. Gracze muszą przejść w każdej turze przestawić dowolny pion. Piony mogą poruszać się wzdłuż dowolnej linii prostej w kierunku do środka lub na zewnątrz lub po zakrzywionej krawędzi koła do następnego pustego miejsca. Piony nie mogą przeskakiwać innego pionka, przenieść się więcej niż jedno pole, ani wchodzić na pole już zajęte. Celem gry jest umieszczenie trzech pionków tak, aby razem tworzyły prostą linię.

To prosta gra strategiczna starożytnych Rzymian, w którą masowo grywali żołnierze nudzący się w koszarach lub w trakcie przerw w misjach wojennych i cywilni obywatele Rzymu. O jej powszechności świadczą liczne plansze ryte w kamieniach tam gdzie stacjonowali legioniści i w miejscach użyteczności publicznej całego Imperium Rzymskiego. Ta gra nigdy nie kończy się remisem tak jak w tradycyjnym kółko i krzyżyk. Ponadto planszę można narysować sobie samemu a pionkami do gry mogą być kamienie czy szyszki.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów