Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem
Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem

Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem – wyraz brzmiący tak samo, czytany od lewej do prawej i od prawej do lewej. Obiekt znajduje się w kolekcji duńskiego Muzeum Narodowego.

Datowany na III wiek n.e. Artefakt został znaleziony w Arslev (na wyspie Fionia, Dania) w 1820 roku. Kryształowa kula znajdowała się w grobie kobiety z około IV wieku n.e., z biżuterią i innymi drobnymi wyrobami.

Inskrypcja ABLANATHANALBA znaczy „Jesteś swoim ojcem”. Zaklęcie ablana/analba znane był w basenie Morza Śródziemnego, czego dowodem są odnalezione amulety w różnych częściach regionu. Zapis utożsamia się z perskim bóstwem Abrasax i wiąże ze słynnym sformułowaniem „abracadabra”.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów