Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem
Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem

Rzymska kryształowa kula z greckim palindromem – wyraz brzmiący tak samo, czytany od lewej do prawej i od prawej do lewej. Obiekt znajduje się w kolekcji duńskiego Muzeum Narodowego.

Datowany na III wiek n.e. Artefakt został znaleziony w Arslev (na wyspie Fionia, Dania) w 1820 roku. Kryształowa kula znajdowała się w grobie kobiety z około IV wieku n.e., z biżuterią i innymi drobnymi wyrobami.

Inskrypcja ABLANATHANALBA znaczy „Jesteś swoim ojcem”. Zaklęcie ablana/analba znane był w basenie Morza Śródziemnego, czego dowodem są odnalezione amulety w różnych częściach regionu. Zapis utożsamia się z perskim bóstwem Abrasax i wiąże ze słynnym sformułowaniem „abracadabra”.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów