Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska maska legionisty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska maska legionisty
Rzymska maska legionisty

Maska legionisty, odnaleziona w miejscowości Karlkriese (Niemcy), domniemanym miejscu przebiegu bitwy w Lesie Teutoburskim w 9 r.n.e, która rozegrała się pomiędzy germańskimi plemionami pod wodzą Arminiusza, a legionami rzymskimi prowadzonymi przez Warusa.

Maska wykonana jest z żelaza, pokryta była powłoką ze srebra, która zachowała się jednak tylko w kilku miejscach. Maska przyczepiona była do hełmu za pomocą zawiasów (miejsce po nich widoczne jest na czole maski). Dzięki niej głowa jeźdźca chroniona była z każdej strony. Prawdopodobnie używana była w czasie walki.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów