Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska maska legionisty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska maska legionisty
Rzymska maska legionisty

Maska legionisty, odnaleziona w miejscowości Karlkriese (Niemcy), domniemanym miejscu przebiegu bitwy w Lesie Teutoburskim w 9 r.n.e, która rozegrała się pomiędzy germańskimi plemionami pod wodzą Arminiusza, a legionami rzymskimi prowadzonymi przez Warusa.

Maska wykonana jest z żelaza, pokryta była powłoką ze srebra, która zachowała się jednak tylko w kilku miejscach. Maska przyczepiona była do hełmu za pomocą zawiasów (miejsce po nich widoczne jest na czole maski). Dzięki niej głowa jeźdźca chroniona była z każdej strony. Prawdopodobnie używana była w czasie walki.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów