Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska moda

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Toga - typowy rzymski ubiór
Toga - typowy rzymski ubiór

Według rzymskiej mody, uczty organizowano w tzw. triclinium. Na środku pomieszczenia ustawiano stół, a wokół niego sofy, pozostawiając jednak jeden bok „nieobstawiony” (powstawało zatem coś na kształt podkowy).
Triclinia mogły posiadać różne rozmiary – na zdjęciu widzimy najmniejsze możliwe triclinium, złożone z trzech sof. Najczęściej jednak składało się ono z dziewięciu leżanek, ustawionych wokół stołu.

Jak wyglądał porządek zasiadania przy triclinium?

Stojąc na boku „wolnym od leżanek”, od lewej strony zaczynały się tzw. sofy niższe (lectus imus), następne były sofy środkowe (lectus medius), a w końcu, po prawej – sofy najwyższe (lectus summus). Najbardziej honorowe było miejsce środkowe wśród lectus medius (w przypadku 9-osobowego triclinium). Na ucztach oficjeli rzymskich miejsca najlepsze zajmowali wysocy urzędnicy, goście honorowi i gospodarz, u którego biesiada się odbywała.

Początkowo w centrum triclinium stały stoły kwadratowe, jednak od początku cesarstwa zaczęły je wypierać stoliki okrągłe. Wraz z pojawieniem się tego typu stołów, wprowadzono także półkoliste sofy, nazywane sigma lub stabadium.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów