Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska moneta ukazująca Dioskurów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska moneta ukazująca Dioskurów
Rzymska moneta ukazująca Dioskurów

Moneta rzymska, wybita w latach 206-195 p.n.e., ukazuje Kastora i Polluksa (określanych także jako Dioskurów), bliźniaków, których czyny sławiono w mitologii greckiej, m.in. jako uczestników wyprawy Argonautów.

W Rzymie kult bliźniaków pojawił się w V wieku p.n.e., kiedy to zakończono budowę świątyni Kastora i Polluksa na Forum Romanum. Był to element przysięgi (votum) Aulusa Postumiusza Albusa Regillensisa w zamian za zwycięstwo Rzymu w bitwie nad jeziorem Regillus w 496 roku p.n.e., nad Związkiem Lateńskim. Według legendy rzymskiej bliźniacy walczyli na czele armii rzymskiej, a następnie konno przynieśli wiadomość o zwycięstwie z powrotem do Rzymu; uważano to za boskie wsparcie dla rzymskiej sprawy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów