Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska moneta ukazująca Dioskurów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska moneta ukazująca Dioskurów
Rzymska moneta ukazująca Dioskurów

Moneta rzymska, wybita w latach 206-195 p.n.e., ukazuje Kastora i Polluksa (określanych także jako Dioskurów), bliźniaków, których czyny sławiono w mitologii greckiej, m.in. jako uczestników wyprawy Argonautów.

W Rzymie kult bliźniaków pojawił się w V wieku p.n.e., kiedy to zakończono budowę świątyni Kastora i Polluksa na Forum Romanum. Był to element przysięgi (votum) Aulusa Postumiusza Albusa Regillensisa w zamian za zwycięstwo Rzymu w bitwie nad jeziorem Regillus w 496 roku p.n.e., nad Związkiem Lateńskim. Według legendy rzymskiej bliźniacy walczyli na czele armii rzymskiej, a następnie konno przynieśli wiadomość o zwycięstwie z powrotem do Rzymu; uważano to za boskie wsparcie dla rzymskiej sprawy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów