Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem
Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem | Zdjęcie: akg-images / Mondadori Portfolio / Luciano Pedicini

Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem. Obiekt znaleziono w Pompejach, a obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w  Neapolu.

Koło symbolizuje tutaj Fortunę, która może przynieść bogactwo (ukazane jako purpurowy materiał, po lewej), albo biedę (kozia skóra, po prawej). Jednak niezależnie czy jest się bogatym, czy biednym śmierć jest nieunikniona i dotyka każdego. Życie z kolei zostało ukazane jako utrzymująca się na nici czaszka małpy (Rzymianie mieli ironiczne spojrzenie); kiedy dochodzi do zerwania linki dusza (ukazana jako motyl) zostaje uwolniona.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów