Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem
Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem | Zdjęcie: akg-images / Mondadori Portfolio / Luciano Pedicini

Rzymska mozaika ukazująca czaszkę z kołem. Obiekt znaleziono w Pompejach, a obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w  Neapolu.

Koło symbolizuje tutaj Fortunę, która może przynieść bogactwo (ukazane jako purpurowy materiał, po lewej), albo biedę (kozia skóra, po prawej). Jednak niezależnie czy jest się bogatym, czy biednym śmierć jest nieunikniona i dotyka każdego. Życie z kolei zostało ukazane jako utrzymująca się na nici czaszka małpy (Rzymianie mieli ironiczne spojrzenie); kiedy dochodzi do zerwania linki dusza (ukazana jako motyl) zostaje uwolniona.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów