Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W czasie żałoby rzymska rodzina zmarłego nie obcinała włosów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment reliefu z sarkofagu rzymskiego
Fragment reliefu z sarkofagu rzymskiego, przedstawiający etapy życia zmarłego: religijna inicjacja, służba wojskowa i ślub (połowa II wieku n.e.). | Zdjęcie: Marie-Lan Nguyen | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

W czasie żałoby rodzina zmarłego nie obcinała włosów i brody, chodziła w czarnych ubraniach i nie zakładała ozdób. Czas żałoby dla mężczyzn wynosił około kilku dni; kiedy dla kobiet był to około rok – z powodu śmierci małżonka lub rodzica.

Po pogrzebie rodzina zmarłego odwiedzała jego grób sporadycznie z podarunkami, traktując przodka po części jako domowe bóstwo i opiekuna domu.

Źródła wykorzystane
  • J. M. C. Toynbee, Death and Burial in the Roman World

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów