Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W czasie żałoby rzymska rodzina zmarłego nie obcinała włosów

Fragment reliefu z sarkofagu rzymskiego
Fragment reliefu z sarkofagu rzymskiego, przedstawiający etapy życia zmarłego: religijna inicjacja, służba wojskowa i ślub (połowa II wieku n.e.). | Zdjęcie: Marie-Lan Nguyen | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

W czasie żałoby rodzina zmarłego nie obcinała włosów i brody, chodziła w czarnych ubraniach i nie zakładała ozdób. Czas żałoby dla mężczyzn wynosił około kilku dni; kiedy dla kobiet był to około rok – z powodu śmierci małżonka lub rodzica.

Po pogrzebie rodzina zmarłego odwiedzała jego grób sporadycznie z podarunkami, traktując przodka po części jako domowe bóstwo i opiekuna domu.

Źródła wykorzystane
  • J. M. C. Toynbee, Death and Burial in the Roman World

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów