Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska tabliczka z klątwą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska tabliczka z klątwą
Rzymska tabliczka z klątwą

Rzymska tabliczka z klątwą. Obiekt został znaleziony w Londinium i datowany jest na I-IV wiek n.e.

Z grawerunku możemy wyczytać: „Przeklinam Marię Trecję i jej życie i jej umysł i jej pamięć i wątrobę i płuca, wymieszane razem, oraz jej słowa, myśli i pamięć; aby nie mogła mówić o tym, co jest ukryte, ani w ogóle”1.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie: "I curse Tretia Maria and her life and mind and memory and liver and lungs mixed up together, and her words, thoughts and memory; thus may she be unable to speak what things are concealed, nor be able".

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów